Krizle Gelen Mucize, Altın 

Krizle Gelen Mucize, Altın 

EKONOMİ GÜNDEM

Kriz Fırsattır, bu bir ekonomist bakış açısı kimileri buna bir batış bir iflas, kimileri ise yeni bir doğuş olarak nitelendirir.

1929-1930 Büyük Buhran, 1997 Asya Krizi, 2000 Yılında Ülkemizi etkilemiş olan Ecevit Krizi diye tabir ettiğimiz Çoklu Koalisyon Hükümet krizinin beraberinde getirmiş olduğu kriz, 2001-2002 Arjantin Ekonomik Krizi,  2007-2008 Yılı ABD Merkezli Mortgage krizi ve 2014 Rusya ile yaşanan uçak Krizi gibi…

Çünkü bu krizler zengini ya daha çok zengin yaptı ya da yoksulu daha da yoksullaştırdı. Neden mi?

Çünkü, her krizde olduğu gibi bu krizlerde de güvenli liman olan altına olan talep olgusu içerisinde insanların Altına hücum etmesi krizlerde  Altın fiyatlarını daha da yükseltti.

Çünkü, Altın sadece Ülkemiz İnsanının değil tüm Dünya genelinin güvenli liman olgusu içerisinde yatırım aracıdır. Başta ABD-Çin-Rusya -Hindistan-İran gibi ülkelerin hazinelerinde bulundurmuş olduğu çoklu altın rezerv  miktarından kaynaklı Fakat Önemli bir detaydır ki, bu yıl yaşamış olduğumuz Covid-19 krizi altından daha çok sağlık ve temizlik ürünlerine talebi arttırmış görünüyor.

Bu da dünyada yeni farklı yaşam biçimlerinin oluşmasına, belkide kısmi olarak bankaların kapanmasına ve onlara ihtiyaç duyulmamasına, dijital paralara olan talebin artmasını görebiliriz.

Ama altın madenine olan talebin aynı şekilde artmaya devam edeceğini söyleyebilirim. Sadece ekonomik anlamda değil en iyi iletkenlerden birisi olması nedeniyle elektronikte çok ihtiyacımız olan bir element; Sağlıkta da ve bazı çevrelerde gençleştirici özelliğinden dolayı altın suyunun güzellik için ve ilaç sanayisinde de kullanıldığını unutmamak gerek.

Herkese faydalı olması dileğimle

Ekonomist Ali Kaplan.

Bir cevap yazın