MÜSİAD ile Uruguay Ticaret ve Hizmet Odası Arasında internet semineri

MÜSİAD ile Uruguay Ticaret ve Hizmet Odası Arasında İş Birliği

EKONOMİ GÜNDEM

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ticaret ve Diplomasi Sohbetleri programı kapsamında Uruguay Ticaret ve Hizmet Odası ile webinar (İnternet Semineri) düzenledi. Programda iki kurum arasında Memorandum of Understanding (MoU) anlaşması imzalandı.

MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komitesi Başkanı Sayın Zeki Güvercin moderatorlüğünde, gerçekleştirilen programa, Uruguay İstanbul Başkonsolosu Diego Pérez-Gomar ve Uruguay Ticaret ve Hizmet Odası Başkanı Julio Cesar Lestido katılım gösterdi.

Programda Uruguay’ın ekonomisi hakkında konuşan Diego Pérez-Gomar, 2019 yılı Dünya Bankası verilerine göre yaklaşık 58,0 milyar dolar büyüklüğünde olan Uruguay ekonomisinin, 2019 yılında bir önceki yıla göre %0,2 oranında büyüdüğünü belirtti.

2020 yılına ilişkin IMF tahminlerine göre, Uruguay ekonomisinde %3 oranında küçülme yaşanacağını kaydeden Gomar, 2021 yılında ise %5 oranında büyüme beklendiğini ifade etti.

Ülkenin 80% tarım ve hayvancılığa uygun

Uruguay’ın en önemli üretim ve ihracat kaynakları hakkında bilgi veren Gomar, Güney Amerika ekonomik ve siyasal olarak en dengeli ülkelerden biri olduğunu belirterek, başta bankacılık ve turizm olmak üzere, hizmet sektörü diğer bölge ülkeleri ile karşılaştırıldığında ekonomi içinde daha büyük bir paya sahip olduğunun altını çizdi.

Gomar: “Ülkede tarımsal ürünler alanında, ağırlıklı olarak pirinç, arpa ve buğday, mısır ve et ürünleri üretimi yapılmaktadır. Et ürünleri, pirinç, deri ürünleri, yün, balık ve süt ürünleri ihracatın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Zengin ekilebilir alana sahip olan ülkemizin, toplam yüz ölçümünün %80’i tarım ve hayvancılığa uygundur.” dedi.

Julio Cesar Lestido ise değerlendirmesinde hali hazırda başkanı olduğu Uruguay Ticaret ve Hizmet Odası hakkında bilgi verdi. Lestido, “Uruguay Ticaret ve Hizmet Odası 1867’den beri özel iş sektörünü temsil etmektedir. Oda çok çeşitli hatlardan işadamları için bir buluşma noktası durumundadır. Hâlihazırda Oda’nın 15.000’den fazla üyesi ve ülke ekonomisinin tamamını kapsayan, ulusal ekonominin farklı hatlarını barındıran 120’den fazla sendika bulunmaktadır.” diye konuştu.

Dış Ticaret Açığımız Türkiye Aleyhine Büyüyor

Programda son olarak konuşan MÜSİAD Diplomatik İlişkileri Komitesi Başkanı Zeki Güvercin ise Türkiye ile Uruguay arasındaki ticaret potansiyeli ve hacmine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Güvercin, “Uruguay ile olan dış ticaretimizde, istisnai 2014 yılı dışında, sürekli Türkiye aleyhine açık gerçekleşmektedir. 2019 yılında Türkiye’nin Uruguay’dan ithalatının önceki yıla göre ciddi bir şekilde gerilemesiyle (497 milyon dolardan 299 milyon dolara), dış ticaret açığı 341 milyon dolara gerilemiştir. Bu dönemde Türkiye’nin Uruguay’dan ihracatı da önceki yıla göre 2 milyon dolar kayıpla 43 milyon dolar seviyesine düşmüştür. Uruguay’dan yapılan ithalatta; canlı hayvan, selüloz, yün, pirinç, hayvansal yağlar, süt ürünleri, kürkler, kakao gibi tarım ve hayvancılık ürünleri ilk sıralarda yer almaktadır. Uruguay’a ihracatımızın ana kalemleri ise; demir çelik, binek araçlar, çamaşır makinaları, elektrikli ısıtıcılar, tütün, çimento ve kamyon-kamyonetlerdir.

Programın sonunda, MÜSİAD ile Uruguay Ticaret Ve Hizmet Odası arasında işbirliği protokolü Memorandum of Understanding (MoU) imzalandı.

MÜSİAD ile Uruguay Ticaret ve Hizmet Odası Arasında İş Birliği Protokolü (MoU) İmzalandı

Bir cevap yazın